Grupa UBOT za cel postawiła sobie jak najwierniejsze odtwarzanie sylwetek żołnierzy USMC (Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych) z okresu 2003-2008. Nasze działania nie ograniczają się jedynie do kompletowania mundurów i wyposażenia. Członkowie UBOT’a korzystają z wolnych chwil aby poszerzyć swoją wiedzę merytoryczną na temat Korpusu jak i jego historii.
Korpus
Pierwsze dwa bataliony Continental Marines zostały utworzone 10 listopada 1775 w Filadelfii jako oddziały piechoty zdolnej do walki zarówno na morzu jak i na lądzie. Rola Korpusu od tego czasu rozrosła się i rozwinęła, rozszerzając się do działań powietrznych, zdobywając tym samym popularne tytuły takie jak „trzecia siła powietrzna Ameryki” i „druga siła armii lądowej”. Marine Corps wyróżnił się w większości amerykańskich wojen. Korpus osiągnął rozgłos w dwudziestym wieku, gdy jego teorie i praktyki desantu morskiego położyły ostateczne fundamenty dla zwycięstwa na Pacyfiku w trakcie II wojny światowej .

23 lutego 1945 roku. Sześciu żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej wznoszących amerykańską flagę na górze Suribachi podczas bitwy o Iwo Jimę.
Rozwój techniki wojskowej sprawił, że USMC przekształcił się z typowej piechoty morskiej w „wielozadaniowe siły pierwszego uderzenia”, zdolne do samodzielnego przeprowadzania operacji w różnych częściach globu .Zdolność Korpusu do szybkiego reagowania w krótkim czasie w trakcie światowych kryzysów daje mu znaczącą rolę we wdrażeniu i realizacji polityki zagranicznej USA.
USMC ma około 194.000 USMC aktywnych żołnierzy i prawie 40.000 rezerwy marines. Jest to najmniejszy rodzaj Sił Zbrojnych USA w ramach Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.
Pomimo podobnych ról na polu walki, istnieją bardzo istotne różnice między wojskami lądowymi i korpusem piechoty morskiej. Oba rodzaje wojsk prowadzą cichą, ale intensywną rywalizację między sobą. Od czasu do czasu w Ameryce pojawiają się głosy, że utrzymywanie wielkiego korpusu Marines, praktycznie w roli drugich, równoległych wojsk lądowych obok US Army, jest przeżytkiem i że korpus powinien być – dla oszczędności – znacznie zredukowany. Jednak lobby polityczne korpusu jest tak silne, że wszelkie próby jego redukcji mają małe szanse sukcesu w przewidywanej przyszłości. Według obecnych planów korpus będzie nawet powiększony, gdyż jego filozofia walki z naciskiem na działania lekkiej piechoty dobrze pasuje do kampanii przeciwko partyzantce prowadzonych np. w Iraku, czy Afganistanie.

Morze Wschodniochińskie
(10 Lutego 2015) Marines z 31st Marine Expeditionary Unit (31st MEU) przygotowują się do ćwiczeń na pokładzie USS Bonhomme Richard (LHD 6).
Misja
USMC pełni obecnie rolę siły „ekspedycyjnej w gotowości”. Jak podkreślono w ramach ustawy z 1947 o Bezpieczeństwie Narodowym , ma trzy podstawowe obszary odpowiedzialności:
-Zajęcie lub obrona baz morskich w trakcie zaawansowanych operacji lądowych i innych kampanii wspierających marynarkę wojenną
-Rozwój techniki, taktyki, i urządzeń stosowanych w operacjach sił desantowych w koordynacji z Armią i Siłami Powietrznymi
-Wykonywanie innych wyspecjalizowanych operacji na bezpośrednie polecenie prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Dla działalności współczesnego Korpusu duże znaczenie ma zwłaszcza ostatni zapis. Należy zauważyć, że USMC ma najczęściej wykonywać działania o charakterze lądowym, takie jak operacje z czasów I wojny światowa i wojny koreańskiej. Choć działania te nie są sklasyfikowane jako wsparcie kampanii marynarki wojennej ani jako desant morski, ich wspólnym wątkiem jest to, że są one z natury ekspedycyjne(np. kampania iracka z 2003r). Wykorzystuje się w nich mobilność Marynarki Wojennej w celu zapewnienia szybkiej interwencji w obronie amerykańskich interesów w każdym zakątku globu.
Historia Korpusu
Szukając korzeni Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych należy się cofnąć do okresu Wojny o Niepodległość. Wtedy to na wniosek kapitana Samuela Nicholas’a, uchwałą II Kongresu Kontynentalnego, powołano w dniu 10 listopada 1775 roku Marine Continental. Formacja ta składał się początkowo z dwóch batalionów. Data jej powstania jest uważana powszechnie za dzień „urodzin” USMC.
Po zakończeniu Wojny o Niepodległość Marines zostali rozwiązani. Reinkarnacyjna tej formacji nastąpiła dopiero 11 lipca 1798 roku w trakcie przygotowań do wojny amerykańsko-francuskiej, kiedy to Kongres powołał United States Marine Corps (Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, USMC). Pierwotnym przeznaczeniem tej formacji było zaokrętowanie na fregatach jako grup strzelecko-abordażowych. Wynikało to z taktyki prowadzenia bitew morskich na przełomie XVIII i XIX wieku.
Do najbardziej znanych konfliktów z tego okresu, należy 1 wojna berberyjska (1801-1805) prowadzona przeciw berberyjskim piratom. Choć w trakcie jej trwania porucznik Presley O’Bannon zdobył jedynie Derenę, nie zajmując Trypolisu, to wydarzenia tego konfliktu upamiętniono w hymnie USMC.
„From the halls of Montezuma to the shores of Tripoli,
We will fight our country’s battles on the land as on the sea.
First to fight for right and freedom and to keep our honor clean,
We are proud to claim the title of United States Marine”
W czasie wojny z Anglią w1812 roku Marines wzięli udział w wielkich bitwach fregat. Ich znakomite wyszkolenie zapewniło im zasłużoną reputację najlepszych strzelców w trakcie bitew morskich prowadzonych burta w burtę. W 1820 roku nowym komendantem USMC został Archiwald Henderson. Za jego kadencji Korpus przejął rolę sił ekspedycyjnych na Karaibach, w Zatoce Meksykańskiej, Falklandach i Sumatrze. W 1834 zdecydowano się na podporządkowanie USMC pod Departament Marynarki. W trakcie kolejnego konfliktu a więc wojny amerykańsko-meksykańskiej (1846-1848) słynny stał się szturm Marines na Pałac Chapultepec w Meksyku. Zostało to upamiętnione w hymnie Korpusu słowami „From the Hall of Montezuma” .
Połowa XIX wieku przyniosła osłabienie Marines. Rozwój okrętów parowych i pancernych poddał w wątpliwość potrzebę istnienia specjalnych oddziałów piechoty zaokrętowanych na pokładach US Navy. Siły USMC wykorzystywano więc do egzekwowania amerykańskich interesów za granicą. W ciągu 30 lat pomiędzy wojną secesyjną a początkiem XX wieku, Korpus brał udział w 28 interwencjach.
Renesans Korpusu przyniosła I wojna światowa. Po przystąpieniu USA do wojny to właśnie doświadczone oddziały Marines stały się trzonem amerykańskich wojsk przybyłych do Europy. O ile walki prowadzone przez Korpus w XIX wieku nie przyniosły mu sławy i uznania na świecie to bitwa o Las Belleau zmieniła postrzeganie tej formacji. Poświęcenie żołnierzy USMC znalazło się na ustach zarówno Francuzów jak i Niemców. Podobno po tej bitwie niemieccy żołnierze zaczęli używać na Marines nazwy „wściekłe psy”.
W okresie międzywojennym, Marine Corps kierował komendant John A. Lejeune. Pod jego kierownictwem Korpus proroczo zajął się badaniem i opracowywaniem technik amfibijnych, które okazały się bardzo przydatne w czasie II wojny światowej. Wielu funkcjonariuszy, w tym ppłk Earl Hancock „Pete” Ellis , przewidywało wojnę na Pacyfiku przeciw Japonii dlatego podjęto przygotowania do takiego konfliktu. W 1941 kiedy to perspektywa wojny wzrosła, USMC przyspieszył ćwiczenia desantowe i złożył masowe zamówienia na wyspecjalizowane urządzenia, które mogłyby okazać się bardzo przydatne w nadchodzącym konflikcie.
2 Wojna światowa i okres późniejszy
W II wojnie światowej , Marines odegrał kluczową rolę w wojny na Pacyfiku . Zacięte walki Marines z Armią Imperium Japońskiego o Guadalcanal , Bougainville , Tarawę , Guam , Tinian , Cape Gloucester , Saipan , Peleliu , Iwo Jimę i Okinawę na zawsze zapisały się w historii Korpusu.
Kolejny konflikt z udziałem USMC to wojna koreańska (1950-1953). Aby wykonać manewr otaczający przeciw północnokoreańskim wojskom , generał Douglas MacArthur dokonał desantu sił morskich i lądowych w rejonie Inchon . Udane lądowanie spowodowało zatrzymanie ofensywy Korei Północnej i odepchnęło jej siły na północ, w pobliżu rzeki Yalu. Sytuacja na półwyspie Koreańskim ustabilizowała się do dnia wejścia Chińskiej Republiki Ludowej do wojny. Wojska chińskie nie doceniły przeciwnika i zostały zaskoczone oporem amerykanów. X Korpusu USA, który obejmował między innymi 1. Dywizje USMC i 7 Dywizje Piechoty Armii zadał ciężkie straty podczas wycofania się do wybrzeża. Wydarzenia te obecnie są znane jako Bitwa o Chosin.
Sytuacja ustabilizowała się po bitwie na Chosin ale w marcu 1953 pozorny spokój został rozwiany. Armia chińska rozpoczęła masową ofensywę przeciw trzem placówkom obsadzony przez Marine z 5. Pułku. Ich nazwy kodowe to „Reno”, „Vegas” i „Carson”. Kampania ta została nazwana jako „Nevada Cities campaign”. Brutalne walki o wzgórze Reno zakończyły się ostatecznie zajęciem go przez Chińczyków. Chociaż Reno został utracony, 5. Marines utrzymali Vegas i Carson przez resztę kampanii. W tej jednej bitwie USMC poniosła około 1000 ofiar, a Chińczycy co najmniej dwa razy tyle. Marines kontynuowali bitwę na wyniszczenie wokół 38 równoleżnika aż do zawieszenia bron w 1953.
W trakcie wojny koreańskiej korpus rozrósł się z 75 tysięcy żołnierzy do 261 tysięcy. W tym konflikcie zginęło lub zostało rannych 30544 Marines. 42 żołnierzy korpusu odznaczono Medalem Honoru.
Szczególnie ważną rolę odegrał USMC w trakcie wojny w Wietnamie. Nazwy Da Nang, Hue, Khe Sanh na stałe wpisały się do podręczników wojskowości. Korpus oprócz konwencjonalnych walk przeciwko Armii Wietnamu Północnego był zaangażowany również w program szkolenia Południowowietnamskiej Piechoty Morskiej. Marines wycofano z Wietnamu w roku 1971, jednak 4 lata później powrócili do tego kraju by brać udział w ewakuacji Sajgonu.
Wietnam okazał się najdłuższym konfliktem z udziałem USMC. W trakcie jego trwania poległo 13091 Marines, 51 392 zostało rannych oraz przyznano 57 Medali Honoru. Ze względu na politykę rotacji w zakresie wojsk, w trakcie wojny wietnamskiej zmobilizowano więcej Marines niż przez całą drugą wojnę światową.
Po wojnie w Wietnamie US Marines przejął ponownie rolę żandarma amerykańskich interesów. Korpus brał udział w wielu operacjach np. Eagle Claw, Urgent Fury(inwazja na Grenadę), Just Caus (inwazja na Panamę). Krwawo w historii USMC zapisał się 23 października 1983. Dokonano wtedy ataku terrorystycznego z udziałem samochodów pułapek na kwaterę główną US Marines w Bejrucie. W wyniku tego ataku zginęło 220 Marines i 21 innych pracowników bazy.
W 1990 Marines wchodzili w skład JoInt Task Force Sharp Edge biorąc na siebie ciężar ewakuacji obywateli amerykańskich, brytyjskich i francuskich ogarniętej wojną domową Liberii. 1991 rok to udział USMC w osławionej operacji „Pustynna Burza”, dzięki której wyzwolono Kuwejt z irackiej okupacji.
W okresie 1992-1995 Korpus brał udział w interwencji w Somalii prowadząc zarówno akcje bojowe jak i niosąc pomoc humanitarną.
a